Betlémské světlo pro Trutnov 2018

Tradiční akce Betlémské světlo pro Trutnov, kterou jsme zahájili před deseti lety, se za tu dobu hodně změnila a rozrostla. Skauti ze střediska HRANIČÁŘ přivážejí každoročně Betlémské světlo vlakem. V neděli 16. prosince 2018 vyrazí v 8:42 do Jaroměře. Zpátky do Trutnova se vrátí ve 13:20 rychlíkem R 925 Hradečan jako oficiální kurýři. Téměř na každé zastávce je čekají další skauti nebo kurýři, kteří si světlo připalují a šíří ho dál. Na hlavním vlakovém nádraží bude možné světlo získat do 14:30. Také sem přijíždějí další kurýři, kteří se už na nás v průběhu let napojili. Je to vlastně taková štafeta, kterou si lidé postupně předávají světlo. Putuje z Betléma v Izraeli do Lince v Rakousku letecky a pak vlakem až k nám do Trutnova.

U nás v Trutnově bude světlo možné získat i na dalších navazujících akcích

Harmonogram akcí v Trutnově:

NEDĚLE 16.12.

V 8:42 vyrazí skupina vlčat, světlušek, skautů a skautek vlakem do Jaroměře, kde převezme světlo od skautských kurýrů směřujících vlakem z Pardubic do Liberce. Zpátky z Jaroměře už pojedeme jako kurýři a budeme světlo připalovat zájemcům na vlakových zastávkách jako je Česká Skalice, Starkoč, Červený Kostelec, Malé Svatoňovice a dalších. Do Trutnova dorazíme ve 13:20 na hlavní vlakové nádraží, kde bude možné světlo získat až do 14:30. Sem si pro světlo přijedou skauti z okolí a další dobrovolní kurýři.

R 925 Hradečan: Jaroměř – Trutnov hl.n.

Čas: Stanice:
12:19 Jaroměř
12:30 Česká Skalice
12:39 Starkoč
12:49 Červený Kostelec
12:55 Rtyně v Podkrkonoší
12:59 Malé Svatoňovice
13:04 Velké Svatoňovice
13:15 Trutnov střed
13:20 Trutnov hl.n.

PONDĚLÍ 17.12.

V pondělí v 16:00 zaneseme světlo na Městský úřad v Trutnově panu starostovi a zastupitelům, jako poděkování za podporu našeho skautského střediska.

SOBOTU 22.12.

Od 9:00 budeme rozvážet světlo do místních pečovatelských domů (Dělnická, Kryblická, R.Frimla, Tichá) a předáme perníčky, které vyrobili naši mladší členové (vlčata a světlušky) místním seniorům.

Večer Vás srdečně zveme od 16:30 do 17:30 na Krakonošovo náměstí v Trutnově. Na vánočních trzích u pódia si společně zazpíváme vánoční koledy. Kněz a skaut Ján Kubis promluví o Betlémském světle a dá požehnání všem, kteří světlo šíří nebo si ho ponesou do svého domova. Uvidíte také živý betlém, který nám přiblíží vánoční příběh z Betléma. Josef nám předá symbolicky Betlémské světlo ze své lucerny. Poté budeme rozdávat Betlémské světlo u stánku a když přijdete včas, můžete ochutnat i zbylé perníčky od dětí. Kdo nebude mít vlastní lampičku, dostane ji od nás sklenici se svíčkou, aby si každý kdo chce mohl světlo odnést domů.

NEDĚLĚ 23.12.

Ráno do kostela Narození Panny Marie na mši svatou od 9:00 přineseme Betlémské světlo. Zapálíme svíce na velkém adventním věnci a na oltáři. Potom bude světlo v kostele stále k dispozici až do 24. prosince (ve vstupních prostorách u mříží).

Další informace o Betlémské světle

se dozvíte na adrese http://www.betlemskesvetlo.cz/

A jak to vypadalo v předchozích letech ?

Kontakt na hlavního organizátora:

Martin Klenčík (Akéla)
E-mail: akela.hranicar@skaut.cz