Skautská sněhová brigáda

Letošní přívaly sněhu zavalily nejen okolní krkonošské svahy, ale i trutnovské ulice. A proto skauti nabídli městu pomoc s odklízením sněhu v potřebných lokalitách. Jedním z důležitých poselství skautingu je totiž zlepšování světa kolem nás a konání dobrých skutků. A práce pro naše město je skvělá příležitost, jak toto poslání naplňovat a jak učit děti, že i ony mohou být velmi užitečné.

Ve středu 11. ledna odpoledne v době běžných skautských schůzek vyšly všechny místní skautské oddíly do ulic. Dívky, chlapci i dospělí si s sebou nesli lopaty, hrabla, motyky, rýč, koště i sekáč ledu.

Po domluvě s p. Labíkem z Technických služeb Trutnova a ředitelem Domů s pečovatelskou službou p. Forejtkem jsme se rozhodli uklidit chodník, přístupové cestičky ke vchodům pečovatelských domů v Dělnické ulici a rozšířit příjezd pro sanitky a vozy pečovatelské služby. Tuto práci si vzala na starosti vlčata (mladší skauti). Oddíl Mahigani se s tak náročným úkolem popral statečně a zůstal za ním opravdu velký kus práce. Potom také rozšířili zúžená místa na chodníku v ulici Čsl. armády a očistili, jak to šlo, přechod v Dělnické ulici u prvního peč. domu.

Starší skauti a skautky z oddílů Delaware a Absarok vyhrnuli velké množství sněhu v okolí domu pro seniory na Kryblici. Kromě chodníků zbavili sněhu například i prostory kolem popelnic.

Mladší skautky z oddílu Absarok, tzv. světlušky si vzaly na starosti parkovací místa pro invalidní spoluobčany v kolem panelových domů v ulici Křižíkova. S tím jim pomáhala skupina tzv. benjamínků, což jsou nejmenší členové skautského střediska. Dohromady děti za pomoci vedoucích vyhrnuly 4 parkovací místa pro handicapované.

Tato sněhová brigáda nebyla první a jistě ani poslední, která se v našem městě uskutečnila. Ke konci šedesátých let minulého století (přibližně 1968 – 1970) pomáhali se sněhovou kalamitou tehdejší skauti, kteří jsou dnes již ve věku dědečků našich současných členů. I oni na tehdejší akci vzpomínají s úsměvem a uspokojením. Udělali dobrou práci a jsou na ni právem pyšní. Stejně jako my dnes.

Další pomoc s odklízením sněhu přislíbili skauti na sobotu 14. ledna.