Skautský tábor Babylon

Právě probíhá společný tábor všech oddílů skautského střediska Hraničář Trutnov. Entomoložky, víly všech živlů, legionáři i stromový národ … to je táborová všehochuť v bláznivém městě Babyloně. Přečtěte si podrobnosti.

18. 7. – 1. 8. 2015, Rybná nad Zdobnicí: Právě probíhá společný tábor všech oddílů skautského střediska Hraničář Trutnov. Do malebného údolí u říčky Zdobnice v Orlických horách zavítaly menší i velké děti z Trutnova za doprovodu svých vedoucích. Celkem zde táboří kolem 55 skautů a skautek.

Tábor letos nese název města Babylon, které je známé svým zmatkem, chaosem a zmatením jazyků, ke kterému došlo při zřícení babylonské věže. Ne že by skautský tábor byl organizován chaoticky, to ne, ale zkoušíme nový způsob vedení programu. Místo společné etapové hry a smíšených družin, na které jsme byli zvyklí dříve, si totiž nyní každý oddíl dělá, co chce, každý oddíl se soustředí na něco jiného.
Světlušky (mladší děvčata) zkoumají říši hmyzu. Učí se poznávat různé druhy broučků, loví do sítí motýly, pozorují sosající čmeláky na květinách. Jsou dokonce vybaveny několika mikroskopy a lupami.

Vlčata (mladší chlapci) se zase věnují stromům. Učí se o vlastnostech dřeva, tvaru koruny i jednotlivých listů. Během ranní rozcvičky zaběhnou do lesa k nějakému stromu, kterému se ten který den budou věnovat.

Skautky (starší dívky) prožívají hluboce téma čtyř živlů. Poznávají sílu vody, ohně, země i vzduchu. Batikují látky v přírodních tónech a mimo jiné zkoumají i energii lidských vztahů.

Skauti (starší chlapci) se vžili do role dobrovolníků ve francouzských legiích. Zlepšují svou fyzickou zdatnost na náročné terénní překážkové dráze zvané Finská stezka. Učí se sebeobranu i střelbu ze vzduchovky. Trénují, jak co nejefektivněji sbalit veškerou výstroj a výzbroj na pochod. Po týdnu „výcviku“ v údolí se vydali na putovní tábor, při kterém si všechno vybavení nesou na vlastních zádech.

Avšak i v táboře s oddělenými tématy zachováváme část programu společnou. Téměř každý den je potřeba přinést a zpracovat dřevo na vaření, vystřídat se na službě v kuchyni i na nočních hlídkách. Společně se setkáváme také u večerních ohňů, sportovních turnajů nebo při koupání v hrázi na řece. Každý den má některý z oddílů na starosti vystavět kus babylonské věže ze dřeva a kamenů. Světlušky a vlčata strávili také noc pod hvězdnou oblohou, vydali se i na společný celodenní výlet na zříceninu hradu Potštejn.

Skautský tábor se pomalu chýlí ke svému slavnostnímu ukončení. Užili jsme si ho v kamarádské atmosféře, legraci a zábavě. Mnohému jsme se naučili, spolupracovali v týmech a odnášíme si spoustu nezapomenutelných zážitků. Brzy se setkáme opět na pravidelných schůzkách v novém školním roce.

ZDE ČLÁNEK V TRUTNOVINKÁCH