Vítězství je naše!

Začal celostátní závod o nejlepší skautskou družinu!

V sobotu 22. 4. 2017 se v Trutnově konala významná skautská událost. V lesoparku kolem Paradráhy pořádalo místní skautské středisko Hraničář okresní kolo tzv. Svojsíkova závodu. Závod je pojmenován po zakladateli skautingu v českých zemích Antonínu Svojsíkovi a pořádá se obrok vždy v lichých letech.

Také skauti a skautky z okresu Trutnov se zapojili do celorepublikového klání. Změřili své síly a dovednosti s ostatními skauty z regionu a vítězná družstva postoupila do krajského kola. V základním kole, ve kterém k plnění vědomostních a dovednostních úkolů motivovala dračí pověst, se utkalo celkem 17 skupin dětí z různých měst, např. z Úpice, Svobody n. Ú., Hostinného, Rtyně v P., Vrchlabí a Dvora Králové n. L. Každá skupinka čítala 4-8 členů. Celkem se tedy akce zúčastnilo kolem 100 dětí, 30 organizátorů a 17 doprovodů soutěžních hlídek.

Hlídky soutěžily v různých dovednostech jako např. první pomoc, orientace, fyzická zdatnost, znalost přírody, získávání informací, rozdělávání ohně, vaření, předání zprávy, stavba stanu, uzlování nebo historie skautingu.

Mezi dívkami uspěla nejlépe družina Lvic z Trutnova, která zaslouženě získala 1. místo. V chlapecké kategorii zvítězili Komáři z Úpice. Do krajského kola, které se uskuteční v blízké době v Náchodě, postoupily vždy dvě nejlepší družiny v každé kategorii. Bojovat o další úspěchy tak budou také dívky z družiny Žabiček ze Rtyně v Podkrkonoší a chlapci z družiny Lišáků taktéž ze Rtyně.

Na otázku, která disciplína byla nejtěžší a která nejsnadnější, odpověděly Lvice jednomyslně: “Nejtěžší byla fyzická zdatnost a znalost přírody a nejlehčí historie skautingu a stavba stanu.”

Za středisko Hraničář Trutnov

Blanka Radiměřská ? mediální zpravodajka.