Betlémské světlo pro Trutnov 2012

I letos můžete získat Betlémské světlo od trutnovských skautů. Přivezeme ho v sobotu 22.12. v 15:20 vlakem z Jaroměře na hlavní vlakové nádraží v Trutnově. V neděli 23.12. ho pak zaneseme do kostela Narození Panny Marie a do pečovatelských domů. Ten samý den, večer před Štědrým dnem od 17:00 do 18:00 hodin budeme na Krakonošově náměstí zpívat vánoční koledy a rozdávat Betlémské světlo v lampičkách, kterých jsme pro Vás letos připravili okolo 200 kusů. Je to hlavně pro ty, kteří nemají vlastní a přesto si světlo chtějí odnést domů.

SOBOTA 22.12.

V 11:41 vyrazí menší skupinka skautů spěšným vlakem do Jaroměře, kde převezme světlo od skautských kurýrů směřujících vlakem z Pardubic do Liberce. Z Jaroměře už světlo povezeme jako oficiální kurýři a budeme ho připalovat zájemcům na vlakových zastávkách jako je Česká Skalice, Starkoč, Červený Kostelec, Malé Svatoňovice a dalších. Do Trutnova dorazíme v 15:20 na hlavní vlakové nádraží, kde bude možné světlo rozdávat až do 16:00. Tady bychom měli světlo předat i skautům z Hostinného a Úpice.

R 855: Jaroměř – Trutnov hl.n.

Čas: Stanice:
14:20 Jaroměř
14:31 Česká Skalice
14:39 Starkoč
14:49 Červený Kostelec
14:55 Rtyně v Podkrkonoší
14:59 Malé Svatoňovice
15:15 Trutnov střed
15:20 Trutnov hl.n.

NEDĚLE 23.12.

Druhý den začneme v 8:45 rozdávat světlo u kostela Narození Panny Marie, kde se v 9:30 zúčastníme mše svaté a zapálíme svíce na velkém adventním věnci a na oltáři. Světlo bude zde pro veřejnost stále k dispozici až do 24. prosince (ve vstupních prostorách kostela). Odpoledne zavezeme světlo do místních pečovatelských domů (Kryblická, Dělnická, R.Frimla) a předáme dárečky, které vyrobili naši mladší členové (vlčata a světlušky), místním seniorům.

Večer si pak společně s Vámi zazpíváme vánoční koledy od 17:00 do 18:00 na Krakonošově náměstí v Trutnově (u radnice). I zde budeme rozdávat Betlémské světlo. Kdo nebude mít vlastní lampičku, dostane ji od nás, aby si mohl světlo odnést domů.

Další informace o Betlémské světle

se dozvíte na adrese http://www.betlemskesvetlo.cz/

A jak to vypadalo v předchozích letech ?

Motto letošního Betlémského světla zní: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré…“ (Gen 1, 31)

Jak to vzniklo ?

Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce. Předávání křehkého plaménku se díky skautským organizacím odtud rozšířilo do dalších zemí, a to nejen po celé Evropě. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem z místa narození Ježíše Krista – Betléma – do rakouského Lince. K nám se Betlémské světlo dostalo hned po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou českých skautů žijících v exilu k nám poprvé připutovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na vídeňském jamboree – mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa – a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi. Nosnou myšlenkou bylo a stále je ukázat členům skautských oddílů, že o Vánocích nejde ani tak o kupu dárků a cukroví, ale o to, prožít Vánoce v klidu a pohodě s těmi, které máme rádi a oni nás. Že mnoho radosti mohou udělat i bez peněz a svou chutí přispět k této atmosféře. A když k tomu přidají skautskou službu a roznesou Betlémské světlo ve svém okolí sousedům, zjistí, kolik zajímavých lidí s různými životními příběhy kolem sebe mají.

Po roce se opět vydali brněnští skauti v sobotu 15. 12. 2012 do Vídně převzít od rakouských skautů Betlémské světlo pro Českou republiku. Ekumenická bohoslužba spojená s převzetím Betlémského světla proběhla ve 14.00 v katolické farnosti Altlerchenfeld (Lerchenfelderstrasse 111).

Následující sobotu, 22. 12. 2011, jej budou ve spolupráci s ostatními skauty rozvážet po celé naší vlasti. Ve vytipovaných stanicích si bude možno převzít plamínek od skautských kurýrů. Seznam vlaků rozvážejících Betlémské světlo je uveřejněn spolu s dalšími důležitými informacemi na internetových stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

Skauti však světlo nerozvážejí jen vlakem, ale přinášejí ho zejména do kostelů, na náměstí měst, na radnice a přímo do domovů našich spoluobčanů. Zde se již mezi skauty zapojuje veřejnost – občané z farních rad, ale i jednotlivci, kteří se chtějí zapojit do této akce. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě pro ně znamená stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Stát se poslem pokoje, přinést toto světlo jako dar lidem ve svém okolí a zapojit se do velké rodiny lidí dobré vůle, to je pro některé lidi dnes velkým vánočním přáním a radostí.

Hlavní koordinátor akce v Trutnově:

Martin Klenčík (Akéla), e-mail: akela.hranicar@seznam.cz, mobil 732 424 313
vůdce 13. smečky vlčat MAHIGANI Trutnov