Betlémské světlo pro Trutnov 2020

Letošní rok je oproti jiným výjimečný. Nemůžeme dělat úplně svobodně vše, co bychom rádi. I naše běžná skautská činnost byla značně omezena. Neustále musíme sledovat nová nařízení, vyhlášky a pravidla. Nicméně máme dobrou příležitost, zamyslet se nad skutečnou hodnotou přátelství. Nad tím, co pro skauty znamená bratrství. Ověřit si, zda naše heslo “Buď připraven!” jsme připravení také žít.

Věřím, že se všichni snažíme držet jednoho bodu skautského zákona “Skaut je veselé mysli. To neznamená jen se neustále usmívat, ale také se nevzdávat, neztrácet naději, rozveselit naše bližní a tím nemyslím jenon doma v rodině, ale všeobecně všude. Být tolerantní k druhým. Často přijdou nečekané a nové situace, na které nejsme zvyklí. Je jen na nás, jak je zvládneme vyřešit.

“Buďme tedy pro druhé SVĚTLEM ve tmě a neztrácejme naději …”

Bylo pro nás otázkou, jak letos půjde uspořádat akci Betlémské světlo pro Trutnov, která je pro naše skautské středisko a pro Trutnov již mnohaletou tradicí. Bereme to jako závazek, že světlo, které k nám putuje až z Betléma, pomůžeme dovézt až k nám do Trutnova.

SOBOTA 19.12.2020

V sobotu budou skauti po celé republice rozvážet Betlémské světlo vlaky. Kterými? Co to je Betlémské světlo? To a další informace lze nalézt na oficiálních stránkách www.betlemskesvetlo.cz.

I naši skauti pro něj pojedou tuto sobotu. Vyrazí dopoledne vlakem z Trutnova do Jaroměře. Letos však mnohem menší skupina než obvykle. V Jaroměři budou čekat na vlak od Pardubic, který by měl světlo přivézt v 11:39. Pak světlo povezou vlakem

R 925 Krakonoš: Jaroměř – Trutnov hl.n.

Příjezd: Odjezd: Stanice:
12:17 12:19 Jaroměř
12:30 12:32 Česká Skalice
12:38 12:40 Starkoč
12:49 12:50 Červený Kostelec
12:55 12:56 Rtyně v Podkrkonoší
12:59 13:01 Malé Svatoňovice
  13:05 Velké Svatoňovice
13:15 13:16 Trutnov střed
  13:20 Trutnov hl.n.

Do Trutnova dorazí ve 13:20 na hlavní vlakové nádraží, kde bude možné světlo získat do 14:00. Sem si pro světlo přijedou skauti z okolí a další dobrovolní kurýři. Změna bude v tom, že nebudeme uvnitř budovy, ale venku, z důvodu nařízených opatření.

Betlémské svícení na Krakonošově náměstí

V sobotu 19.12. od 17:00 do 18:00 bude možné získat Betlémské světlo přímo na Krakonošově náměstí. Jelikož nechceme porušovat opatření, přemýšleli jsme, jak tuto situaci vyřešit, aby nedošlo ke shlukování lidí. Prosíme o respektování dvoumetrových rozestupů. Na náměstí bude mnoho míst, kde bude možné si světlo připálit. U každého bude jeden skautský strážce, který bude hlídat, aby plamínek hořel a pokud zhasne, tak ho znovu připálí od nejbližšího dalšího místa. Připalovat si letos bude každý sám. Rádi bychom v 17:30 uspořádali Betlémské svícení, kdy se budeme snažit udělat světelný řetěz s více jak 2-metrovými rozestupy. Stačí mít nějakou lampičku, petrolejku nebo jen svíčku a můžete s námi uzavřít symbolický kruh naděje a přátelství.

NEDĚLE 20.12.2020

Dopoledne do kostela Narození Panny Marie na mši svatou od 10:30 přineseme Betlémské světlo. Zapálíme svíce na velkém adventním věnci a na oltáři. Potom bude světlo v kostele stále k dispozici až do 24. prosince (ve vstupních prostorách u mříží).

PONDĚLÍ 21.12.2020

Od 14:00 budeme rozvážet světlo do místních pečovatelských domů (Dělnická, Kryblická, R.Frimla, Tichá). Nepůjdeme však dovnitř, ale na každém místě se zdržíme zhruba 20 minut venku a kdo bude mít zájem bude si moci světlo připálit.

Další informace o Betlémské světle

se dozvíte na adrese http://www.betlemskesvetlo.cz/

Kontakt na hlavního organizátora:

Martin Klenčík (Akéla)
E-mail: akela.hranicar@skaut.cz