Celostátní kolo Svojsíkova závodu Tábor 2007

Letos trutnovské středisko Hraničář poslalo na Svojsíkův závod dvě závodní hlídky. Hlídku Mustangů, která soutěžila v kategorii chlapců a hlídku Lišek soutěžící v kategorii děvčat. Obě hlídky se v okresním kole, konaném v Hostinném na jaře, umístily na prvních místech a postoupily do krajského kola. Krajské kolo se konalo také v Hostinném a to v červnu. V tomto kole si hlídka Lišek znovu dobyla první pozici a tím postoupila do celostátního kola. Hlídka Mustangů skončila v našem kraji na krásném 2. místě a pozice nejvyšší jí utekla pouze o 6 bodů.

Celostátní kolo se konalo 27. – 30. září v Táboře. Závod měl základnu ve skautském areálu „Lužnická plovárna“ na břehu řeky Lužnice. Místní skauti tam mají nádherné a veliké zázemí pro svoje aktivity a tak pro ně nebyl problém uspořádat tak obrovskou akci. Celého závodu se zúčastnilo 30 hlídek, z každého kraje jedna dívčí a jedna chlapecká. Každou hlídku doprovázely 2 – 3 doprovody. Celkem tam i s pořadateli bylo více než 300 Skautů a Skautek z celé republiky.

Celý závod byl dělen na 4 moduly: Závod, Brány, Výprava, Táboření. Program byl koncipován tak, aby najednou neběžely obě kategorie. V pátek měly holky závod s tábořením a v sobotu brány s výpravou, kluci to měli naopak.

Ve čtvrtek po příjezdu všech hlídek, byl slavnostní nástup s vyvěšením vlajek, seznámením s rozhodčími, pořadateli a programem. Po nástupu na pódiu proběhl program, kde hlídky předváděly své připravené prezentace – tance, divadla, zpěvy, komické vystoupení atd. Naše slečny si připravily divadelně-hudební vystoupení v podobě muzikálu Cats. Velký úspěch bohužel neměly, protože publikum bylo během představení od holek postříkáno vodními pistolkami.

V pátek v 9.00 se holky vydaly na trať modulu Závod. Závod byl situován do okolí Tábora a trasa byla velmi náročná. Princip byl v tom, že se běhalo podle mapy k různým stanovištím, kde hlídky plnily různé úkoly a to jak vědomostní, tak tělesné. Například: zdravověda, historie skautingu, přejezd Lužnice na raftu, hledání informací v knihách a časopisech, šifrování a signalizace, ekologie, znalosti přírody a ČR, navigování atd. Na jednom ze stanovišť se splnil, modul táboření. K přesunu mezi stanovišti mohly využívat jakoukoliv legální dopravu ve městě. Většina hlídek toho však nevyužila a spolehla se pouze na své nohy a výdrž. Počasí bohužel v pátek vůbec nevyšlo a celý den vydatně pršelo. Hlídky se vracely na kost promoklé a celé od bahna, protože část trasy vedla přes tankodrom, kde se místy chodilo po kotníky v bahně. Tento modul prověřil především týmovou sehranost hlídek. Závod měl úplný konec večer v 19.00 hodin. Večer byl na programu koncert dvou skautských kapel a malé diskotéky, který se uskutečnil pro nepřízeň počasí v místním kulturním domě.

V sobotu pak přišel na řadu modul Brány. Tento modul byl situován přímo v centru historického Tábora. Brány byly čtyři. Brána moudrosti, zručnosti, umění, výzvy. Každá hlídka si sama zvolila, kdo ze závodníků půjde na jakou bránu. Bylo docela těžké, určit kdo kam půjde, protože nikdo nevěděl co jaká brána skrývá. Znali jsme pouze názvy Bran, nikoliv samotné úkoly. Nakonec se holky rozdělily.

My jako doprovody jsme si také brány prošli, něco i vyzkoušeli. A hned jsme zjistili, která holčina by byla bývala v čem lepší. Zde jsou příklady jednotlivých úkolů Bran: moudrost: hlavolamy, matematické hlavolamy, znalost dvou jazyků a překlad, paměť, luštění; umění: zahrát na hudební nástroj podle not, složit haiku o 30 slovech, zatančit, zarecitovat, vysochat sochu, namalovat obrázek; zručnost: výměna a zalepení pneumatiky na byciklu, lasování, pletení, háčkování, hledání na internetu, práce na pc ve Wordu, pletení turbánků; výzva: přelézt 8 metrů vysokou síť zavěšenou mezi stromy, běh na lyžích po louce-v bahně-v trubce, dále pak vylézt provazový žebřík do 5 metrů, po lanech přelézt na druhou stranu a skočit do sedáku, prolézt krokodýlí sítí nad potokem, přivázán ke stromu gumou a sbírat „diamanty“atd.

Tento modul naopak od Závodu, prověřoval zdatnosti jednotlivců. Bodování bylo taky rozdílné. V závodě se sčítaly body dohromady celé hlídce za plnění úkolů. V Branách se také jednotlivcům sčítaly body za splnění úkolů, ale s rozdílem, že v každé Bráně mohl každý získat maximum 200 bodů a pak se vypočetl průměr a ten se připočítal celé družině do celkového bodování.

Odpoledne proběhl modul výprava a tou byla na odlehčení a zpestření hra „Stínadla se bouří“. Hlídky byly rozděleny na dvě velké skupiny – Vontové a Druhostraníci. Každý měl u sebe papírky se životy a na zadku za kalhotami připevněný šátek, o který když přišel, musel vydat život útočníkovi. Ten si pak za ukradené životy soupeřů mohl měnit své nové. Mezi těmito skupinami, běhali další – dobově oblečení Skauti a Skautky, kteří představovali Vonty, Bratrstvo kočičí pracky a Rychlé šípy. Tyto skupinky pomáhaly nebo naopak škodili hráčům. Hra probíhala v historickém centru Tábora. Na takovou hru je Tábor stavěný nádherně. Má samé malé uzké uličky, různě propletené mezi sebou a důvěryhodně připomínají příběhy Jaroslava Foglara.

Část hry se také odehrála pod táborským náměstím v katakombách, kde se provádí turisté. Hra vyvrcholila k večeru honbou na Široka a získáním hlavolamu Ježka v kleci. Každá hlídka dostala za tento modul po 50ti bodech. Večerní program proběhl na venkovním pódiu. Volila se Miss a Missák. Proběhly srandascénky a klipy ke známým písním. A večer pak místní skauti předvedli ukázku bojových sportů i se soubojem s dobrovolníky.

V neděli dopoledne byl vlastní program. K dispozici byly volné vstupenky do muzea, do hradu Kotnov a do vily Dr. Beneše. Pro náročnější hlídky bylo připraveno Plachtění na Jordánu, volejbal, freesbee nebo lanové centrum. My jsme navštívili lanové centrum. Před 12
hodinou proběhlo slavnostní vyhlášení a odjezdy.
Holky v celém celostátním kole Svojsíkova závodu skončily na krásném 6. místě z celé ČR. Získali 675,3 bodů. Na prvním místě se umístila hlídka Delfínů z Tábora s počtem 838,7 bodů.

V celé republice se zúčastnilo všech kol Svojsíkova závodu 3 500 skautů a skautek, tudíž už jen se dostat a zažít atmosféru celostátního kola je skvělý výkon. Holky tímto skvělým výkonem, zakončily svojí účast na Svojsíkových závodech, protože za dva roky, kdy se bude konat další ročník, už bude většině holek více jak 16 let, a to už nesplňuje daná kritéria pro start. Ale ve svém oddíle vychovávají a připravují do dalších kol novou generaci, která jistě také dosáhne skvělých výsledků. Zde je odkaz na naše webové stránky, kde naleznete fotografie a spoustu dalších informací o akcích a dění v našem středisku: www.hranicar.ic.cz.