Den zamyšlení

Ve středu 22. 2. 2017 nastal den, kdy ve skautském středisku Hraničář pravidelně vzpomínáme narození zakladatelů skautingu, lorda Baden-Powella a jeho ženy Olave.

V Trutnově tento svátek slaví především dívky a ženy, proto se odpoledne sešly všechny místní skautky, světlušky, oldskautky i hosté právě v dívčích klubovnách. Každý rok oslava probíhá jinak, nikdy se však nenudíme. Letos jsme si společně vytvořily takovou holčičí pohodičku. Ve věkově smíšených dvojicích jsme si povídaly, zdobily si vlasy, malovaly na obličej, tančily, obtiskovaly dlaně na památnou plachtu, sdělovaly si nejen skautské zážitky a zkušenosti a dozvěděly se také něco o manželích Baden-Powellových.

Nováčci se seznámili se staršími děvčaty a dospělými skautkami, se kterými se běžně na schůzkách nepotkávají. Samozřejmě nechybělo ani dívkami připravené bohaté občerstvení a zpívání s kytarou. Přestože mezi jednotlivými účastnicemi byl ledaskdy i několik desetiletí velký věkový rozdíl, všechny jsme si navzájem rozuměly, protože máme společnou jednu opravdu velkou věc a tou je skauting.
Skauting je úžasný vynález a jeho cestě se potkáváme s úžasnými lidmi.

Pojďme se ale ještě trochu ohlédnout do historie. Na celém světě se tento svátek slaví již od roku 1926 a české skautky (a skauti) v tomto ohledu nezůstávají pozadu.

Den zamyšlení (anglicky Thinking day) (česky dřív taky Vzpomínkový den či Den sesterství) je mezinárodní svátek přátelství, který slaví skautky a skauti celého světa 22. února. Toho dne se narodili zakladatel skautingu, sir Robert Baden-Powell (22. února 1857) a jeho žena Olave Baden-Powell (22. února 1889). Proto toho dne skauti přemýšlí o sobě, vzájemně si přejí, organizují různé hry v terénu nebo se setkávají u ohňů. Některé skautské organizace tento den využívají ke sbírce peněz na nějaký charitativní účel, např. pro nemocnici či dětský domov v místě svého působiště.
Svátek má skautům připomínat, že je jich na celém světě hodně a že všichni jsou si bratry a sestrami bez ohledu na barvu kůže, národnost či věk.
V květnu 1926 na 4. mezinárodní konferenci skautek, jejímž tématem byl “Svět”, navrhla zástupkyně Francie, aby byl určen jeden den v roce, kdy na sebe budou moci všechny skautky myslet. Vybraly 22. únor, narozeniny obou skautských zakladatelů, manželů, světové náčelní Olave Baden-Powell a světového náčelníka Roberta Baden-Powella. První oslava 22. února, nazvaného Thinking Day, se v Praze konala už v roce 1927 pod názvem “Vzpomínkový den”. Později byly oslavy přejmenovány na “Den sesterství”. Dnes užíváme přesnější název, který nezahrnuje jen skautky, ale i skauty, neboť je to náš společný svátek: “Den zamyšlení”. ”
Zdroj: Wikipedie