Hraničáři jsou věrni Kuřeti!
Vybrali jsme 5.769,- Kč!!!

• Přestože spolek Junák – český skaut, z.s. z důvodu nových projektů oficiálně ukončil celostátně organizovanou spolupráci se sbírkou „Pomozte dětem!“, množství skautských středisek sbírku nadále podporuje. Skauti jsou věrni Kuřeti! Trutnovské středisko Hraničář též. Pro nás to letos byl dokonce již 14. ročník, kdy jsme sbírku zorganizovali.

• Sbírka se konala ve středu 6. dubna 2016 a skauti a skautky během ní za dobrovolný příspěvek do sbírkových kasiček rozdávali malá žlutá kuřátka, která pro letošní rok vyrobily světlušky (malé skautky ve věku 7—11 let). Chlapci a dívky tímto způsobem pomáhají svým vrstevníkům – dětem postiženým, zanedbávaným či jinak ohroženým.

• Tato akce je pro nás velmi důležitá, neboť i mladší děti ve skautských oddílech si uvědomí, že mohou být užitečné, že mohou zvládnout velkou věc, jakou peněžní pomoc znevýhodněným vrstevníkům jistě je. Každý výrobek, třeba i ten méně povedený, může být finančně zhodnocen a významně tak usnadnit život třeba handicapovanému dítěti.

• V ulicích trutnovského historického centra, na promenádě kolem řeky a na dalších místech mohli občané Trutnova potkávat nejen skupinky dětí ve skautských krojích se zapečetěnými pokladničkami, ale i velkého kuřecího maskota, se kterým se mohli vyfotit, nebo si potřást křídlem. Na Krakonošově náměstí pak sídlil organizační štáb celé akce a kolemjdoucí si mohli vyzkoušet 8 zábavných disciplín. Všechny úkoly byly motivovány kuřaty nebo vejci. U návštěvníků byla asi nejvíce oblíbená „Střelnice“, na které se papírovými koulemi trefovali do plechovek v podobě kuřátek. Nejtěžší úkol byl „Najdi kuře“, kdy se během otáčení karet měli hráči pokusit určit jméno ptačího mláděte z fotografie na spodní straně. Najít kuře mezi ostatními ptáčaty opravdu nebylo snadné. Hbitost a obratnost vyžadovalo stanoviště „Kuřecí úprk“, na kterém si soutěžící děti nazuly obří kuřecí pařátky a snažily se co nejrychleji oběhnout metu. Trocha šikovnosti byla potřeba při úkolu „Dones vejce“ (nošení velkého kinder vajíčka na lžíci nebo na pingpongové pálce. Dále skauti připravili aktivity „Kuřecí řeč“, „Zachraň kuřátka“, „Namaluj dárek pro kuře“ a „Do zobáčku“. Odměnou jak účastníkům her, tak skautům a skautkám byl sladký bonbonek na závěr.

• Vzhledem k tomu, že akce je již vskutku tradičním počinem trutnovského střediska Hraničář, předpokládám, že ji uskutečníme znovu za rok kolem Velikonoc.

Za středisko Hraničář Mgr. Blanka Radiměřská – mediální zpravodajka.