Oheň sv. Jiří

23. 4. 2014, Trutnov – Rok se s rokem sešel a tak opět skauti a skautky z trutnovského střediska Hraničář oslavovali svátek patrona všech skautů na světě – svatého Jiří. Slavnosti předcházelo plánování a příprava materiálu již několik týdnů před akcí. Vše vyvrcholilo ve středu 23. 4. 2014 v 17 hodin u kluboven, kam dorazilo kolem 100 účastníků všeho věku – od miminek až po seniory.

Po krátkém úvodu zazpívali vedoucí i děti skautskou hymnu, po zapálení ohně také píseň Červená se line záře. Do praskání plamenů zaznělo představení všech místních oddílů a jejich pokřiky, nechyběly ani pokřiky jednotlivých dětských družin – Surikat, Stopařů, Aligátorů atd. Na závěr úvodní části vyhodnotily oldskautky soutěž o nejhezčí klubovnu. Zvítězil 3. oddíl skautů a získal dort v podobě tee-pee. Ani ostatní oddíly nepřišly zkrátka a za svou snahu získaly např. domácí bábovky.

V druhé části čekala na skupinky dětí i rodinné týmy zábavná hra „Cesta svatého Jiří“. Všichni museli projevit rytířské ctnosti jako bystrost, zručnost, odvahu, sílu, spolupráci, orientaci a umění verše, aby od princezny získali symbolickou odměnu v podobě nálepky. Skutečnou odměnou však byla radost účastníků ze společných prožitků a ze splněných úkolů. Překážkami na jejich cestě bylo například vázání uzlů na dračích ocáscích, skládání rozbitého štítu, zorientování mapy zakletého království, zabití draka a kvíz o rytíři Jiříkovi. Nemalé potíže však způsobilo skládání veršů, neboť zakletá princezna obyčejné řeči nerozuměla. Mohla ji vysvobodit jen báseň se jménem zabitého draka.

V podvečer přítomné rozveselil zvuk akordeonu, a kdo měl chuť, mohl si zazpívat. Po celou dobu trvání akce roznášely skautky z družiny Lvic čaj a kávu. Skauti z oddílu Delaware měli na starosti přípravu slavnostního i užitkového ohniště. Malé dívky (světlušky) připravovaly draka a mladší chlapci (vlčata) pomáhali se zajištěním dalších disciplín. Na organizaci celé slavnosti se tedy podíleli jak dospělí, tak děti.

Druhý ročník Ohně sv. Jiří v Trutnově se skvěle vydařil. Vyšlo nám vstříc i počasí a účastníci se rozcházeli dlouho po obvyklém konci běžných schůzek.
Závěrem bychom velmi rádi poděkovali firmě Řeznictví – uzenářství Hampl, která nám věnovala na tuto akci 50 kusů špekáčků, po nichž se mezi skauty i hosty jen zaprášilo.