Poklad na Stříbrném jezeře vybojovali Stopaři z oddílu Mahigani

Gratulujieme Stopařům k 1. místu v Závodě vlčat a světlušek a také blahopřejeme družině Surikat z oddílu Absarok ke krásnému 3. místu.
PŘEČTĚTE SE VÍCE O CELÉM ZÁVODĚ.

V sobotu 21. dubna se sjely desítky světlušek a vlčat na skautské závody trutnovského okresu, které tentokrát pořádalo středisko Permoník ve Rtyni v Podkrkonoší. Závod vlčat a světlušek se koná v dvouletém intervalu a po tzv. kolech základních následují kola krajská a celostátní.

V základním kole letos děti z Trutnova, Dvora Králové, Svobody nad Úpou, Rtyně v Podkrkonoší, Vrchlabí, Náchoda, Červeného Kostelce a Mostku bojovaly o poklad na Stříbrném jezeře. Členové pořadatelského střediska vtáhli účastníky hravou formou do příběhu o indiánech a banditech.

Po registraci závodních hlídek, slavnostním nástupu a vztyčení státní vlajky za zpěvu skautské hymny započal samotný závod. Soutěžilo se v mnoha disciplínách. Běžné skautské dovednosti organizátoři promítli do indiánské legendy a názvů jednotlivých stanovišť na trati: Herbář indiánské babičky (poznávání přírodnin), Šamanské léčitelství (zdravověda), Dostavník v nesnázích (znalost dopravních značek), Zkrocení divokého koně (fyzická zdatnost), Bezradný válečník (řešení krizových situací), Tajná řeč moudré sovy (šifrování) a mnohé další. Hodnotilo se také chování družstev a spolupráce při řešení úkolů.

Nejúspěšnější v chlapecké kategorii byly tyto týmy:
1. místo – Stopaři, Trutnov
2. místo – Kocouři, Červený Kostelec
3. místo – Permoníci, Vrchlabí

V dívčí kategorii se prosadily tyto družiny:
1. místo – Volavky, Dvůr Králové
2. místo – Poštolky, Vrchlabí
3. místo – Surikaty, Trutnov

Všechny soutěžní hlídky úspěšně poskládaly dílky ztracené mapy k indiánskému pokladu na Stříbrném jezeře. Dopluly si pro něj kánoí na ostrůvek a získaly z něj krásné dřevěné lžíce a pamětní listy. Družiny na medailových pozicích si navíc odnesly i hodnotné ceny. Vítězové pak také putovní sochu vlka a putovní vlajku.

Během volných chvil využili jak závodníci tak vedoucí oddílů bohatý doprovodný program. Vyráběli lapače zlých snů, bojovali na kládě, vyzkoušeli si lakros, indiánské bingo s míčem nebo balancování na slackline. Po spočítání všech bodů proběhlo slavnostní vyhodnocení a sejmutí státní vlajky.

Akci, které se zúčastnilo asi 240 dětí a vedoucích, povýšilo k dokonalosti také slunečné počasí a skvělý oběd. Velký dík patří organizátorům ze střediska Permoník ve Rtyni v Podkrkonoší za skvělou přípravu i organizaci závodu.

za středisko Hraničář
Blanka Eida Radiměřská