Světlušky pomáhají dětem v Africe

Dobré skutky, trutnovské světlušky, háčkování, Afrika a malí černoušci … jak to spolu všechno souvisí? Čtěte dále o zajímavé akci.

Trutnov, 28. – 29. března 2015
Trutnovské světlušky pomáhají dětem v Africe

Jedním z mnoha poslání skautů a skautek je konání dobrých skutků. Každý skaut by měl denně udělat alespoň jeden dobrý skutek. Stačí maličkost, drobná pomoc nebo radost druhému člověku, přírodě, městu či světu.

Nedávno jsme se však doslechli o celosvětové akci, díky které můžeme společně udělat opravdu velký dobrý skutek. Jedná se o dobrovolnickou aktivitu „Upleť čtverec“. Princip je jednoduchý: lidé kdekoli na světě mohou z vlněné příze uplést či uháčkovat čtverec velikosti 20×20 cm, domluvit se s někým dalším na předání (v ČR je několik sběrných míst) a následně odeslat čtverce do Jižní Afriky. Tam další dobrovolníci čtverce z různých koutů světa promíchají a sešívají po 35 kusech do přikrývek pro děti bez domova nebo děti s nemocí AIDS. Promícháním čtverců vlastně vzniknou deky mezinárodní a myšlenka pomoci tak dostává další rozměr. Krom toho lze plést i bezprsté rukavice, čepičky, svetry, hračky atd.

Malé skautky od 6 do 11 let věku (tzv. světlušky) se sešly o posledním březnovém víkendu v trutnovské klubovně a za pomoci vedoucích a několika ochotných maminek se pokoušely plést a háčkovat čtverce pro své africké vrstevníky. Každá světluška se s tím poprala po svém, každé upletené oko bylo malým vítězstvím. I přes počáteční nezdary se všechny holčičky háčkovat naučily, a když neupletly čtverec celý, tak půlku určitě. Práci náročnou na soustředění a šikovnost jsme si zpestřili několika hrami a zpěvem s kytarou. Tohoto setkání se účastnila také rumunská skautka Stefania, která v našem oddíle „Absarok“ na několik měsíců hostuje. I pro ni to byla velmi zajímavá zkušenost.

Díky výrazné pomoci několika babiček trutnovské skautky upletly a shromáždily více než 200 čtverců a také několik párů bezprstých rukavic (africké školy obvykle nebývají vytopené).
Na našem úspěchu mají podíl i ostatní členové skautského střediska Hraničář, kteří ze všech sil sháněli po příbuzných klubíčka vlny. Velký dík patří i firmě Grund z Mladých Buků, která nám přenechala velký pytel cívek s přízí.

Úctyhodné množství vlny, které jsme nebyli schopni zpracovat, věnujeme dál. Využije ho paní, která ve svém volném čase plete zdarma čepičky a bačkůrky pro nedonošená miminka v inkubátorech do porodnic v Hradci Králové a v Rychnově nad Kněžnou. Tím uděláme již druhý dobrý skutek, který nás taktéž hřeje na srdci.

Celou akci provází výstižná myšlenka Matky Terezy, která řekla že „Každý nemůže dělat velké věci, ale můžeme dělat malé věci s velkou láskou.“

Kdo by se chtěl k pletení čtverců také připojit, najde bližší informace na stránkách Upleť čtverec , skupiny pletařek se shromažďují také na facebooku.

Za skautské středisko Hraničář v Trutnově
Mgr. Blanka Radiměřská – mediální zpravodajka.